هاست چیست؟

هاست چیست؟

خدمات هاست به یک حساب کاربری با مشخصات و حجم فضای دیسک مشخص در یک سرور امن روی شبکه اینترنت  گفته میشود که میتوان از طریق ایم حساب کاربری سرویس های مختلفی از میزبانی وبسایت تا ایمیل و … دریافت کرد

برای حضور در فضای مجازی و اینترنت علاوه بر طراحی سایت نیاز به خرید سرویس هاست از یک شرکت معتبر دارید که دارای سرویس های امن روی شبکه اینترنت باشد.بیشتر سرورها از دو سیستم عامل لینوکس وو ویندوز پشتیبانی میکنند.هاست لینوکس از زبان برنامه نویسی php  و هاست ویندوز از زبان برنامه نویسی asp پشتیبانی میکند.غالبا برای سایت هایی که احتیاج به امنیت بالا دارند از هاست با سیستم عامل لینوکس استفاده میکنند.

تمام فایل های یک سایت اعم از فایل های scriptT ، چند رسانه ای و ... روی فضای هاست قرار میگیرد.که مدیر وب سایت برای مدیریت این فایل ها از File Manager در داخل cPanel و یا نرم افزار FTP استفاده کند, این نرم افزار ها با پروتکل FTP و معمولا با پورت 21 به سرور وصل می شوند و کاربرمی تواند فایل های مشخص شده را انتقال دهد. 

دسته بندی انواع هاستینگ:

1- میزبانی وب اشتراکی (Shared Web Hosting):

میزبانی اشتراکی به روشی از میزبانی سایت است که منابع یک سرور بین چند سایت به اشتراک گذاشته میشود.منابع  یک سرور اعم از هارد دیسک،رم،cpu ، پهنای باند و .... است ،که با هاست اشتراکی میتوان این منابع را  بین چند سایت که   تو سط شرکت های طراحی سایت ایجاد شده به اشتراک گذاشت.کاربران این سایتها معمولا از طریق کنترل پنلی که شرکت میزبان در اختیار آنها قرار می دهد به سایت خود دسترسی دارند ولی دسترسی به فایلهای اصلی و تنظیمات سرور (Root Access) به آنها داده نمی شود.

این گونه هاست ها مناسب سایت هایی است که حجم اطلاعات آنها کم است و میزان استفاده آنها از منابع بالا نیست ،همچنین میزان ترافیک سایت پایین باشد.از جمله مزیت های اینگونه هاست ها هزینه پایین آن است.

(برای ثبت سفارش طراحی سایت کلیک کنید.)

2-نمایندگی میزبانی وب (Reseller Web Hosting)

در این روش میزان مشخصی از هارد دیسک و پهنای باند سرور میزبان در اختیار شما قرار میگیرد.و شما میتوانید این منابع را بصورت رایگان یا در قبال دریافت هزینه ای به شخص دیگری واگذار کنید.

3-میزبانی وب رایگان (Free Web Hosting)

این نوع میزبانی بیشتر جنبه تبلیغاتی دارد و بیشتر مناسب افراد است که مبتدی و یا  هزینه کافی برای خرید هاست ندارند.در این نوع  هاستینگ محدودیت های فراوانی در زمینه نرم افزار،استفاده از پهنای باند،فضای دیسک ، پشتیبانی و .... است.

4- میزبانی سرور مجازی (VPS)

(VPS(Virtual Private Server یا سرور مجازی، یک اصطلاح در زمینه هاستینگ (Hosting) بوده که یک رور واحد وجود دارد،یک با استفاده از نرم افزارهایی خاص به چند سرور مجازی تقسیم میشود،ولی از دید کاربر یک سرور اختصاصی است.

 

5-میزبانی اختصاصی (Dedicated Web Hosting)

در این روش یک سرور به هر سایت اختصاص داده میشود. و بیشتر کار ها از جمله نصب نرم افزار،راه اندازی مجدد و ... به عهده خود مشتری میباشد.بیشتر سایت های بزرگ و قوی از این نوع هاستینگ استفاده میکنند.

6- فضای میزبانی سرور (Collocation Web Hosting)

تقریبا  شبیه میزبانی اختصاصی است با این تفاوت که مشتری مالک سرور است و سرور بصورت فیزیکی  در محل کار و در rack ها قرار میگیرد.در این روش مشتری هزینه زیادی باید تقبل کند .

7-میزبانی وب ابری (Cloud Web Hosting)

این روش که به میزبانی جدولی نیز معروف است  به گونه ای عمل میکند که  در هاستینگ همواره  چندین سرور مشغول به کار است و همواره حداقل یک سرور برای تحمل بار در دسترس است.مشتری زمانی که به کارهای محاسباتی زیادی احتیاج دارد از سرور ها استفاده و سپس آن منابع را آزاد میکنند.

8- میزبانی خوشه ای (Cluster Web Hosting)

در این روش از کار افتادگی سایت به هیچ عنوان اتفاق نمیفتد.چون با از کار افتادن یکی از سرورها سرور دیگر به سرعت به کار افتاده و ترافیک به سمت آن سرور روانه میشود.

 

 

 

 

 

 

  • 3 کاربر این را مفید یافتند
آیا این پاسخ به شما کمک کرد؟